Skontaktuj się z nami, udzielimy Tobie fachowej pomocy. Napisz do nas: klawikowski@klawikowski.pl

Usuwanie graffiti

Usuwanie graffiti

Wykonujemy usługi usuwania graffiti z niezabezpieczonej wcześniej powierzchni lub zabezpieczonej powłokami antygraffiti.

Chemiczne usuwanie graffiti polega na pokryciu zabrudzonej powierzchni odpowiednim środkiem , a następnie gorącowodnym zmywaniu myjką ciśnieniową. Czyszczenie graffiti jest pracą czasochłonną (zwłaszcza na powierzchniach porowatych), wymagającą zastosowania odpowiednich operacji mających na celu zlikwidowanie graffiti w sposób nie uszkadzający czyszczonej powierzchni.

Produkty na których pracujemy:

Środki do chemicznego usuwania graffiti charakteryzują się wydłużonym czasem działania, dzięki czemu możliwym jest zlikwidowanie graffiti w sposób nie naruszający podłoża na którym zostało wykonane. Ponadto, ich żelowa konsystencja pozwala na aplikację na pionowych powierzchniach bez ryzyka spłynięcia lub wcześniejszego odparowania. Żelowa postać zapewnia związanie rozpuszczonych farb i nie dopuszczenie do ich penetracji w głąb czyszczonej powierzchni, co zazwyczaj dzieje się w przypadku używania preparatów o konsystencji wodnistej.

Certyfikaty i ekologia:

Wszystkie używane przez na produkty posiadają atesty  oraz pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska.
Ich użytkowanie jest bezpieczne przez profesjonalne firmy, a powstałe w procesie czyszczenia ścieki nie wymagają utylizacji, lecz mogą zostać odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji.

Proces chemicznego czyszczenia graffiti dzielimy na następujące grupy:

1. Z powierzchni twardych, nie absorbujących (nie nasiąkliwych) jak np. marmur, granit, klinkier, szkło, powierzchnie malowane przemysłowo jak wagony kolejowe, autobusy, tramwaje, wiaty przystankowe, budki telefoniczne itp. Proces czyszczenia z tego typu powierzchni jest stosunkowo prosty i przynoszący bardzo zadowalające szybkie efekty.
2. Z powierzchni gładkich, delikatnych jjak np. pleksiglasy, lamperie, laminaty, znaki drogowe i reklamowe. Usuwanie graffiti w większości przypadków nie sprawia problemu z uzyskaniem 100 % efektu, o ile czyszczenie odbywa się w stosunkowo niedługim czasie od zabrudzenia-dotyczy to zabrudzeń wykonanych wodoodpornymi markerami, które pozostawione na zbyt długo powodują chemiczną ingerencję w podłoże zawartych w nich rozpuszczalników lub lakierów. Skutkiem takiej sytuacji podczas czyszczenia może być efekt usunięcia tylko samego koloru graffiti ( barwnika), natomiast miejsce w którym było graffiti nadal jest widoczne w postaci negatywu.
3. z powierzchni porowatych i delikatnych (nasiąkliwych) jak np. wyprawy tynkarskie czy tynki tradycyjne cementowo-wapienne lub wykończone farbami elewacyjnymi. Usuwanie graffiti na tych powierzchniach jest skomplikowane, wymagające szczególnej ostrożności i wyważonych działań. Uzyskanie właściwego efektu uzależnione jest zasadniczo od trwałości czyszczonego materiału tzn. jego odporności na reakcje chemiczne oraz działanie wodą pod ciśnieniem o wysokiej temperaturze. Przy odpowiednim zastosowaniu preparatów przez doświadczonego wykonawcę możliwym jest 100% usunięcie zabrudzenia. Proces ten narażony jest jednak na uszkodzenie czyszczonej powierzchni polegające najczęściej na powstaniu odbarwień, a czasem nawet usunięciu warstwy farby elewacyjnej lub rozrzedzeniu masy tynkowej.

Usunąć i zabezpieczyć

Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że inwazyjne chemiczne metody usuwania graffiti nie pozostają bez wpływu na czyszczoną powierzchnię pomimo uzyskania zadowalającego wzrokowego efektu. Ich wielokrotne stosowanie może w efekcie doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.Chemiczna metoda usuwania graffiti jakkolwiek przynosząca zadowalające efekty na powierzchniach nie absorbujacych-twardych powinna być stosowana jako działania doraźne.

Dlatego metoda ta powinna być traktowana jako etap przygotowujący powierzchnię do późniejszego zabezpieczenia przed graffiti, które gwarantuje 100% efekt zwłaszcza na powierzchniach narażonych na wielokrotne powstawanie graffiti.

Chemiczne usunięcie graffiti, ułatwia naprawę- pomalowanie powierzchni (w przypadku gdy efekt czyszczenia nie przyniósł właściwego rezultatu).
Zamalowanie nie usuniętego graffiti nastręcza dużo kłopotu i w większości przypadków wymaga kilkakrotnego pokrywania go farbą. Zwykłe zamalowanie bohomazów jest również nie uzasadnione technologicznie (zwłaszcza na pow. dyfuzyjnych) gdyż zamalowane graffiti stanowi skuteczną przeszkodę dla naturalnego “oddychania” tynku doprowadzając w efekcie do jego  degradacji.

W związku z powyższym kolejnym etapem po chemicznym usunięciu graffiti powinno być zabezpieczenie powierzchni przed kolejnymi malowidłami, które umożliwia ich zmycie za pomocą gorącej wody.

Więcej o zabezpieczeniu przed graffiti w zakłdace ANTYGRAFFITI

FAQ – Najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi. (dla konsumentów)

Jak dokładnie wygląda usuwanie graffiti?
Usunięcie graffiti (czyszczenie graffiti) polega na rozpuszczeniu zabrudzenia (graffiti) za pomocą specjalnego środka chemicznego (dopasowanego do rodzaju powierzchni) i zmyciu tego zabrudzenia za pomocą gorącej wody pod ciśnieniem (myjka ciśnieniowa gorącowodna -temperatura wody powyżej 80 St C ). Ta technika ma za zadanie usunąć zabrudzenie bez uszkodzenia powierzchni na której wcześniej znajdowało się graffiti.
Czym to robicie?
Używamy do tego całej gamy środków, głównie AGS (Anti Graffiti System) Szwedzkiej firmy Trion Tensid. Jest to chemia specjalistyczna, nie dostępna w tradycyjnej sieci sprzedaży. Sprzęt do zmycia, to zespół maszyn (myjka ciśnieniowa, nagrzewnica wody, pompa wody/hydrofor, agregat prądotwórczy, zespół filtrów wody), umożliwia on nam dobranie odpowiednich parametrów do rodzaju zabrudzenia, powierzchni, oraz to, że możemy prowadzić prace w każdych warunkach (np. bez dostępu do wody i energii elektrycznej).
Czy mogę kupić środek i sam usunąć?
Nie ma środka "cud" do usuwania graffiti, używamy zawsze kilku środków żeby dobrać je do odpowiedniej powierzchni i usunąć w ten sposób, żeby nic nie uszkodzić i nie zostawić żadnych pozostałości po zabrudzeniach. Bardzo ważne jest to, że proces czyszczenia graffiti jest wspomagany przez gorącą wodę pod ciśnieniem. Jeżeli nie zajmujesz się tym profesjonalnie i nie masz odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i sprzętu, nie usuniesz samodzielnie graffiti a możesz narobić sobie szkód.
Jaką mam gwarancję, że graffiti zejdzie?
Jest to dość trudny temat ponieważ zależy to od rodzaju powierzchni. Z naszego doświadczenia wiemy już gdzie może być problem przed rozpoczęciem prac i zawsze informujemy o tym klienta. W praktyce wygląda to tak, że osiągamy skuteczność 95% usunięcia graffiti bez widocznych pozostałości ani cieni po graffiti. Na problemy natrafiamy przy powierzchniach elewacji z tynków "szlachetnych" (akrylowe, mineralne malowane lub nie, silikatowe itp) ponieważ nie wszystkie materiały elewacyjne są tej samej jakości, i na niektórych usunięcie graffiti może spowodować odbarwienie miejscowe elewacji lub uszkodzenie (wypłukanie) masy tynkarskiej lub kruszywa. Jeżeli tak się dzieje, staramy się rozwiązać problem w uzgodnieniu z klientem (np. miejscowa naprawa elewacji z uzupełnieniem masy tynkarskiej i podmalowanie farbą elewacyjną). Nigdy nie zostawiamy klienta z problemem, zawsze staramy się znaleźć rozwiązanie. Zależy nam żeby każdy był zadowolony z naszych usług. Najłatwiej sprawdzić wytrzymałość elewacji próbując "zdrapać kawałek", jeżeli uda Ci się to, to znaczy, że materiał nie wytrzyma procesu czyszczenia i powinieneś zastanowić się nad gruntownym remontem/modernizacją elewacji. Widzieliśmy już świeżo skończone elewacje z których warstwę tynku można było zdrapać paznokciem, tak w żadnym wypadku nie powinno być. Zdarza się również, że problem z usunięciem następuje jeżeli wcześniej ktoś próbował już graffiti usuwać w tym miejscu np. rozpuszczalnikiem.
Czy z mojej powierzchni uda się również usunąć graffiti?
Graffiti można usunąć z prawie każdej powierzchni, oprócz problemów opisanych powyżej (Jaką mam gwarancję, że graffiti zejdzie?). Nie jesteś przekonany, dopytaj się nas emailem lub telefonicznie, od razu otrzymasz dokładną odpowiedź. Możesz też przesłać do nas zdjęcie powierzchni na której znajduje się graffiti.
Jaki standard usunięcia graffiti oferujecie?
Nie uznajemy półśrodków, dla nas usunięte graffiti jest wtedy kiedy nie można zobaczyć śladów, resztek, cieni, po graffiti. Wiemy, że niektórzy uważają graffiti za usunięte nawet jeżeli można dostrzec widoczny cień który pozostaje po usunięciu - my do tej grupy nie należymy.
Czy środek do usunięcia graffiti nie zniszczy mi roślin?
Używamy środków ekologicznych, które po połączeniu z wodą przerywają swoje działanie (zatrzymana jest reakcja chemiczna), zmyty z powierzchni środek do usuwania graffiti może trafić do studzienki ściekowej. Dobrze spłukane pozostałości nie wyrządzają zniszczeń roślinom (zwłaszcza w ogrodach, trawnikach znajdujących się w sąsiedztwie czyszczonej elewacji).
Jak długo to trwa?
Zależy od rodzaju powierzchni, usunięcia 1 m2 graffiti np. z piaskowca może trwać nawet do kliku godzin. Prace na powierzchniach tzw. chłonnych trwa zdecydowanie dłużej niż na innego rodzaju powierzchniach.
Co mogę zrobić żeby uniknąć graffiti na przyszłość?
Polecamy zlecić zabezpieczenie powierzchni przeciwko graffiti, więcej informacji z zakładce Antygraffiti . Po za oczywistymi rzeczami takimi jak monitoring itp , ważne jest, żeby powierzchnia na której nam zależy np. elewacja była czysta- bez graffiti w najbliższym otoczeniu, ale też bez śmieci, gratów i innych pozostałości. Zmniejsza to prawdopodobieństwo powstania graffiti na takiej powierzchni i odwrotnie, powierzchnie zaniedbane przyciągają osoby które coś nam niechcianego namalują.
Co mogę zrobić żeby uniknąć graffiti na przyszłość?
Polecamy zlecić zabezpieczenie powierzchni przeciwko graffiti, więcej informacji z zakładce Antygraffiti . Po za oczywistymi rzeczami takimi jak monitoring itp , ważne jest, żeby powierzchnia na której nam zależy np. elewacja była czysta- bez graffiti w najbliższym otoczeniu, ale też bez śmieci, gratów i innych pozostałości. Zmniejsza to prawdopodobieństwo powstania graffiti na takiej powierzchni i odwrotnie, powierzchnie zaniedbane przyciągają osoby które coś nam niechcianego namalują.
A nie taniej mi wyjdzie zamalować?
Tak, wyjdzie taniej. Pamiętać należy o tym, że nie wszystko można pomalować, i w większości przypadków taki zabieg pogarsza wizerunek powierzchni. Farba malowana bezpośrednio na graffiti może z czasem się złuszczyć i odpadać. Czasem zamalowanie miejscowe pogarsza efekt wizualny powierzchni, która lepiej jak się później okazuje wyglądała nawet z graffiti.
Co muszę udostępnić dla was podczas prac?
Przy małych powierzchniach to nic, oprócz dojścia do powierzchni. Przy większych powierzchniach wymagamy dostępu do punku w którym możemy w razie potrzeby nabrać wody (czysta, zimna) do swojego zbiornika. Wystarczy jakikolwiek kran.
Dlaczego nie mogę tego zrobić sam rozpuszczalnikiem?
Próbować można ale to nie jest takie proste, wiele osób próbowało z różnym skutkiem. W większości przypadków zostaje brzydka plama, która wygląda gorzej od graffiti. Taką plamę nawet nam nie zawsze się udaje usunąć. Jeżeli chcesz jednak spróbować, to zrób to w najmniej widocznym miejscu na bardzo małym kawałku.
Mam powierzchnię zabezpieczoną przeciwko graffiti i chcę usunąć graffiti.
Jeżeli powierzchnia była zabezpieczona przez nas to świetnie, więcej informacji w zakładce antygraffiti. Jeżeli była zabezpieczona przez kogoś innego, najpierw skontaktuj się z wykonawcą który zrobił dla Ciebie taką usługę, zwłaszcza jeżeli stało się to w okresie gwarancyjnym.
Jak wygląda proces zlecenia usługi od początku do zakończenia?
Jeżeli zdecydowałeś się na zlecenie nam usługi, ustal z nami dogodny termin na wykonanie. Nasza ekipa po przyjeździe na miejsce gdzie ma być wykonana praca, przed rozpoczęciem dokonuje obmiaru i ocenia inne parametry wykonania usługi. Jeżeli wszystko Ci odpowiada podpisujesz zlecenie (lub umowę przy większych powierzchniach) i rozpoczynamy pracę. Ważne jest to , że znasz przed rozpoczęciem pracy dokładny koszt usługi który się nigdy nie zmieni bez Twojej zgody w trakcie wykonywania prac. Po zakończeniu, kiedy zostaniesz poinformowany o zakończeniu prac, dokonujesz tzw. odbioru prac, sprawdzasz czy wszystko jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Jeżeli coś zauważysz co Ci się nie spodoba, pracownicy od razu będą starali się poprawiać znaleziony problem. Po zakończeniu ewentualnych poprawek następuje odbiór prac, po zakończeniu którego następuje dopiero rozliczenie płatności za usługę. Jeżeli chcesz fakturę VAT na taką usługę, wpisz dane do wystawienia faktury na protokole odbioru (Nazwa firmy lub nazwisko, adres, numer nip lub pesel), fakturę otrzymasz wtedy na email.
Na jakim terenie wykonujecie swoje usługi?
Głównym terenem na jakim działamy jest woj. pomorskie a szczególnie trójmiasto i okolice (Gdańsk, Gdynia Sopot, Pruszcz Gdański). Wykonujemy również usługi na terenie całej Polski, przy mniejszych zleceniach należy się liczyć z kosztami dojazdu.
Jak wygląda cennik usług usuwania graffiti?
Cena usunięcia graffiti zależy od rodzaju powierzchni na jakiej powstało graffiti, orientacyjne ceny za usuwanie graffiti kształtują się w przedziale 70-130 zł/m2 netto. Przy dużych powierzchniach udzielane są rabaty inwestycyjne nawet do kilkudziesięciu procent.
Prosimy o przeczytanie tej informacji zanim klikniesz „Akceptuję” lub zamkniesz to okno. Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Prosimy Cię o zapoznanie się z Polityką Prywatności naszej firmy. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce Prywatności.